שותלים בפה 

שותלים בפה

 
 
ד``ר רוני אמיד, רופא שיניים

השתלים הדנטליים משפרים משמעותית את המראה החיצוני, הבטחון העצמי ולא רק. כל הפרטים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לפני השתלת שתלים (צילום:  רוני אמיד)
 לפני השתלת שתלים (צילום: רוני אמיד)   
השתל הדנטלי הנו תחליף לשרש שן (שרש שן מלאכותי). שתלים דנטליים נחשבים ל"המצאת המאה" בתחום רפואת השיניים המודרנית. שמוש בשתלים כתחליף לשיניים, ידוע מזה שנים רבות. ממצאים מלמדים כי כבר במאה ה-7 לספירה השתמשו בשיניים חליפיות (מחמרים קשיחים שונים)להחלפת שיניים חסרות בלסת.

מפאת חוסר הצלחה במציאת שתלים מתאימים, מבחינת עמידות, יכולת קליטה ותפקוד של הגוף, נאלצו אנשים מחוסרי שיניים (חלקי או מלא), להעזר בפתרונות, אשר במקרה הטוב, כללו השחזת שיניים בריאות, משני צידי האיזור מחוסר השיניים. במקומות בהם לא נתאפשר הרכבת גשר על גבי השיניים, נאלצו להסתפק בפתרון מסוג של תותבת נשלפת.

לתותבת הנשלפת חסרונות רבים, היא למעשה נשענת על רכס עצם הלסת, ומותאמת בעת בניתה למתאר רכס העצם. אך ללא המצאות שיניים, נספגת העצם והתותבת אשר התאימה לרכס המקורי, עלולה שלא להתאים לרכס המשתנה, ועקב כך יתכנו תנודות בתותבת אשר יובילו לפצעים בחניכיים, קשיים בדיבור, קשיים באכילה ובעקבותיהם גם אבדן בטחון עצמי, עקב תזוזת התותבת ממקומה עד לחשש ליציאתה מהפה.

השתל הדנטלי בנוי בצורת בורג או צילינדר (דמוי שרש), המוחדר אל עצם הלסת, עצם נבנית בין סלילי השתל ועל ידי כך מאפשרת עגונו ללסת. התחושה עם כתרים על גבי שתלים, דומה לתחושה עם שיניים טבעיות, ותורמת תרומה משמעותית להשבת הבטחון העצמי, המשפיע על כל תחומי החיים.
 

בחירת הרופא

 
למעשה רשאי כל רופא שיניים לבצע שתלים, מומלץ לחלק את המלאכה בין שני רופאים, רופא מנתח-כירורג פה ולסתות או מומחה לחניכיים, לבצוע ההשתלה, ורופא משקם לבניית השיקום(לסוגיו השונים) על גבי השתלים.

הרופאים המנתחים, מכירים היטב את כל המבנים האנטומיים באיזור ההשתלה, ויקטינו הסכוי לפגיעה כלשהי בעצב, כלי דם או כל מבנה אנטומי אחר. מרפאותיהם ערוכות מבחינת תנאים סטריליים מתאימים, וכמובן ערוכות מבחינת הציוד הכירורגי המתאים. הרופא המשקם אמון על צורת השיניים, כיוונן בלסת, היחסים בין השיניים בשתי הלסתות, וצורת הסגר המתאימה.
 

אבחנה

גשר זמני לפני שתלים  (צילום: רוני אמיד)
 גשר זמני לפני שתלים (צילום: רוני אמיד)   
רוב האנשים מתאימים להשתלה דנטלית, מלבד חולים במחלות ססטמיות קשות או סכרת לא מאוזנת. במעשנים כבדים, יורד אחוז הצלחת ההשתלה (לכ-90%). שתלים משמשים היום, החל מגילאים צעירים, להשלמת חוסר מולד של שיניים, ועד לגילאים מבוגרים, בהם ניתן לשפר בצורה ניכרת את איכות החיים, על ידי שמירה על תפקוד תקין של מערכת הלעיסה, בעזרת שיקום על גבי שתלים.

ראשית, יש לבדוק האם ניתן לבצע שתלים, לצורך כך נזקק הרופא לצילום פנורמי, כדי להעריך את רמת העצם באיזור המיועד להשתלה. אם הכיוון חיובי, ידרש לעיתים גם צילום C.T לצרכי קבלת אנפורמציה נוספת ותכנון ההשתלה.
 
 

תכנון

מומלץ כבר משלב התכנון הראשוני, לשלב את הרופא המשקם על גבי השתלים. בחלק מהמקרים נדרשת הכנת "תבנית כירורגית" על ידי הרופא המשקם, בעזרתה ניתן להנחות את הכירורג מבצע ההשתלה, היכן למקם את השתלים בלסת, בהתאם למיקום בניית השיניים העתידיות. בשלב התכנון מחליטים גם מה יהיה סוג השחזור הזמני אשר ישמש לצרכי תפקוד ואסתטיקה, עד לסיום השקום הקבוע על גבי השתלים.

לצורך השתלה יש צורך בתנאים מתאימים, מבחינת כמות ואיכות עצם הלסת (ככל שישנה עצם רבה ואיכותית יותר, ניתן להחדיר שתלים רבים יותר, ארוכים ובעלי קוטר רחב יותר). ככל שישנם שתלים רבים יותר (במרחק מתאים זה מזה), ניתן לחלק את עומס הלעיסה בצורה טובה יותר, ולשפר סכויי השרדותם בלסת לטווח ארוך יותר.

במקרים רבים ניתן היום לשפר את התנאים בעצם הלסת, וזאת על ידי בנית עצם (בטכניקות המשלבות שמוש בתחליפי עצם או בעצם טבעית, אשר עברה תהליכי עיבוד שונים). ניתן היום גם לבצע העברת גוש עצם, מאיזור אחר בגוף (סנטר ירך או לעיתים גם עצם מהקרקפת) וכך על ידי שנוי התנאים, בעצם לאפשר השתלה, גם במקרים בהם התנאים המקוריים בעצם אינם מאפשרים זאת.

ברוב המקרים, ממתינים מספר חודשים עד שניתן ל"העמיס" על גבי השתלים, כלומר, לבנות עליהם כתרים או תותבות. פרק זמן זה נדרש לבניית עצם בין סלילי השתלים, ועל ידי כך אחיזתם בעצם הלסת.

במקרים מסוימים, ניתן כבר במועד ההשתלה, לבנות על גבי השתלים כתרים זמניים או תותבת ולאפשר תפקוד מידי.
 

כיצד ניתן להשתמש בשתלים?

להשלמת חוסר בשן בודדת, שתל אחד מאפשר לשחזר שרש שן חסרה, ועליו ניתן לבנות כתר מבלי להשחיז שיניים סמוכות.

להשלמת חוסר במספר שיניים, ניתן לבנות גשר (מספר כתרים מחוברים יחד) על גבי שתלים, השתלים המוחדרים משלימים את שרשי השיניים החסרות (או חלקן), ועליהם נבנה גשר להשלמת השיניים החסרות.

להשלמת כל השיניים בלסת, ניתן לבנות גשר להשלמת כל השיניים בלסת (כאשר מתאפשר להחדיר 7-8 שתלים לפחות ללסת), על ידי תותבת נשלפת המקבלת תמיכה ועיגון נוסף בעזרת השתלים, אם על ידי מצמדים מדוייקים (כאשר ישנם לפחות 2 שתלים ללסת) או על ידי מסילת מתכת, עליה נצמדת התותבת הנשלפת (לפחות 4 שתלים), התותבת מקבלת אחיזה טובה ללסת.
 

יתרונות שימוש בשתלים

שמירה על השיניים הטבעיות - אין צורך להשחיז שיניים טבעיות בריאות לצורך השלמת שיניים חסרות, על ידי כך אין אנו יוצרים עומס מיותר על שיניים, אשר אחיזתן בלסת לעיתים אינה אידאלית, ונמנעים מהצורך בהכתרת שיניים בריאות בכתרים, רק לצורך השלמת חוסר שיניים.

שמירה על עצם הלסת - השתלים שומרים מפני אבדן עצם המתרחש באיזורים מחוסרי שיניים, תחת גשרים או תחת תותבות נשלפות.

אסתטיקה - כתרים על גבי שתלים, נראים כשיניים לכל דבר, כולל אופן בקיעתם מהחניכיים, ומאפשרים שמירה על חיוך מושלם.

בטחון עצמי - שמירה על חיוך מושלם, כמו גם יציבות רבה המוקנית לתותבת על גבי שתלים, מעלים את הבטחון העצמי ותורמים לשפור בתחומים רבים בחיים.
 

תחזוקה

על מנת להאריך את פרק הזמן בו יוכלו השתלים להמשיך ולתפקד בפה, יש לשמור על תחזוקה קפדנית, בדומה לתחזוקת שיניים טבעיות. דלקת חניכיים נוצרת גם מסביב לשתלים, ומסיבה זו יש להקפיד להתייצב על כסא השיננית כל שלושה חודשים ולנקות עם כל האביזרים אותם מתאימה השיננית. בהתאם לסוג השיקום על גבי השתלים, נוכל ליהנות מפה יציב ובריא, לשנים רבות של תפקוד.
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by