בובת חרסינה 

בובת חרסינה

 
 
ד``ר רוני אמיד, רופא שיניים

מה ההבדל בין ציפוי חרסינה לשיניים לבין הלבנתם? ואיך זה עובד באמת? כל היתרונות של ציפויי חרסינה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צילום אילוסטרציה (getty)
 צילום אילוסטרציה (getty)   
ציפויי חרסינה הינם עלים דקים מאד מחרסינה הניתנים להדבקה על גבי השיניים ומאפשרים מגוון רחב מאד של אפשרויות לשיפור החיוך. ניתן ליצור צפויים בכל צבע אפשרי של חרסינה, ועל ידי כך ניתן לשנות את צבע השיניים.

בהלבנת השיניים בטכניקות השונות, ניתן להבהיר את השיניים, אך לא לשנות את הגוון הבסיסי. פירוק פיגמנטים של צבע על ידי חומרי ההלבנה הכימיים "ירענן" את מראה השיניים ויכול להוריד 2-3 דרגות מצבע כהה, אך לא לשנות לחלוטין את צבע השיניים.

ציפויי החרסינה מאפשרים שינוי צבע ללא קשר לצבע המקורי של השניים, וכך ניתן לשנות צבע גם במקרים בהם לא ניתן להבהיר כלל את השיניים בעזרת חומרי הלבנה (למשל, בשיניים כהות במיוחד, בעקבות לקיחת אנטיביוטיקה מסוגים מסויימים או בעקבות מחלות שונות).

שנוי הצבע בעזרת צפויי החרסינה הינו לצמיתות, בעוד שהלבנת השיניים בעזרת חומרי ההלבנה הכימיים יעילה לפרק זמן קצר, של שנה-שנתיים ולאחריו ישנה ירידה בעצמת תוצאות ההלבנה וצבע השיניים חוזר חלקית לגוון הקודם, הרי שהחרסינה אינה משנה את צבעה. הדבקת צפויי החרסינה מאפשרת שנוי גוון השיניים לגוון המבוקש, גוון הבהיר לא ישתנה עם הזמן אלא ישאר בהיר גם בחלוף השנים והשיניים יראו בצבע זהה לצבען ביום ההדבקה.

שיניים ישרות?

על ידי ציפויי החרסינה, ניתן ליצור במקרים רבים בטיפול מהיר ומיידי, מראה של שיניים ישרות כמו לאחר ישור שיניים, וזאת מבלי לבצע ישור הלכה למעשה. ללא הצמדת סמכים או מכשור יישור שיניים אחר, לפרקי זמן ארוכים העלולים להגיע גם לשנתיים – שלוש, ניתן ליצור אשליה של שיניים ישרות וזאת על ידי הדבקת צפויי חרסינה, בעוביים ובכיוונים שונים, על גבי השיניים השונות.

יישור שיניים בעזרת מכשור אורתודונטי יכול לשנות את כיוון השיניים ומיקומן, אך הציפויים מאפשרים גם שנויי גודל, צורה וצבע כל אלו אינם מתאפשרים בעזרת יישור שיניים בלבד.

במקרים רבים מבוצע טיפול משולב, אשר תחילתו בהזזת השיניים חלקית, למיקום נכון יותר, ע"י מכשור אורתודונטי ובהמשך הטיפול מודבקים על גבי השניים ציפויי חרסינה לשנוי אורך, רוחב, צורה וצבע.

כך ניתן בעזרת ציפויי חרסינה, לסגור מרווחים בין שיניים, כמו גם להאריך שיניים ועל ידי כך לצמצם מרווחים הקיימים בין לסתות, או להשלים שיניים שבורות או שחוקות וע"י כך ליצור מראה צעיר יותר, לחיוך לעומת קו חיוך אחיד ושחוק הנראה מבוגר.

הדבקת ציפויים

ציפויי חרסינה ניתנים להדבקה, גם על כתרים ישנים במקרים בהם צבע הכתר אינו מותאם לצבע שאר השיניים בפה, אך הכתר תקין רפואית, במקום להחליף את הכתר, ניתן להדביק על גבי חזיתו ציפוי חרסינה ועל ידי כך ליצור פתרון אסתטי.

ניתן להדביק ציפויי חרסינה גם לצורך כיסוי שורשים חשופים, לאנשים הסובלים מנסיגת חניכיים, ובה נחשפו שרשי השיניים. שורשים חשופים אלו רגישים יותר לשנויי טמפרטורות, ועשויים להגיב בכאב לקור ולחום. עצם ציפוי חזית השיניים והשורשים, יכול לסייע בהקטנת רגישות זו, ומעבר לכך יכולים הצפויים לשנות את צבע השורש החשוף הכהה, ולסגור את המרווחים הגדולים הנפערים בין שורשי השיניים החשופים. צפויי השורשים עוזר גם בהגנה על השורשים מפני עששת, ציפוי החרסינה מקנה שכבת הגנה חזקה ועמידה על השורש.

השחזת שיניים

בניגוד להשחזה היקפית של השיניים, לצורך התקנת כתרים, הרי שלצורך הדבקת צפויי חרסינה על גבי השניים, במקרים מסוימים ובסוגים מסוימים של חרסינה, אין צורך בהשחזת השניים כלל. במקרים אחרים נדרשות נגיעות מינימליסטיות בשיניים, ובכל מקרה לא מבוצעת הסרת של יותר מ- 0.5 מ"מ וגם זו מחזית השן בלבד.

הסרת 0.5 מ"מ מחזית השן, הינה משכבת האמאיל בלבד, ואין סכנה לחדירת עששת אל שכבת הדנטין כפי שעלול לקרות בכתרים. כך לא נפגעת שכבת הדנטין הפנימית, כתוצאה מהשחזת השיניים, ונמנעת הדבקה אל שכבת הדנטין אליה. קישור החומרים חלש יותר וההדבקה הינה לשכבת האמאיל המבודדת.

מכיוון שאין בדרך כלל פגיעה בדנטין נמנעת גם רגישות בשניים המטופלות בזמן הטיפול (רגישות היכולה להמשך מספר שבועות לאחר השחזה מסיבית של שיניים לכתרים).

הטיפול עצמו הוא מהיר מאד, ובד"כ אורך שתי פגישות. באחת נלקחות המידות והשיניים עוברות הכנה. במקרים בהם יש צורך בהשחזות השיניים, ופגישה נוספת בה מודבקים צפויי החרסינה על גבי השיניים.
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by