הכל על החזה  

הכל על החזה

 
 
ד``ר יורם וולף, מנתח פלסטי

הטבע והגנטיקה לפעמים יוצרים חזה לא סימטרי או לא פרופורציונלי לגוף. מה אפשר לעשות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צילום אילוסטרציה: (stock exchnge)
 צילום אילוסטרציה: (stock exchnge)   
אסימטריה של החזה היא תופעה נפוצה המופיעה אצל כ-20% מהנשים בעולם המערבי, ומתבטאת כחוסר שוויון בגודל השדיים או בצורתם. נשים לא מעטות סובלות מאסימטריה קשה ובולטת לעיין שגורמת להן להפרעות פסיכולוגית וחברתיות. הפרעות אלה באות לידי ביטוי כשהן מונעת מהאישה פעולות רגילות כמו קניית חזייה, הליכה לים, לבישת בגדים חשופים וקושי בהיחשפות ביחסים אינטימיים. אסימטריה בדרגה כזו דורשת טיפול וניתנת לתיקון רק על ידי התערבות כירורגית. תיקון האסימטריה מתבסס לרוב על הגדלת חזה בעזרת שתל, עם או בלי הרמת חזה. השד הינו סכום של רקמות השד והשתל המושתל בו, והשאיפה היא שגודל השתלים יהיה דומה בשני הצדדים ככל הניתן מה שדורש לעיתים הקטנה של השד הגדול לפני החדרת שתלים.

ניתוח להגדלת שדיים הוא הניתוח השני בשכיחותו מבין הניתוחים האסתטיים. הניתוח מיועד להגדלת שדיים קטנים בגודלם או למילוי שדיים שהתרוקנו מתוכנם במשך השנים וההריונות. במהלך הניתוח מוחדרים שתלי סיליקון אל מתחת לבלוטת השד או אל מתחת לשריר בית החזה (הפקטורליס הגדול). הניתוח מבוצע דרך הקפל התת שדי, דרך העטרה או דרך בית השחי בהתאם למגבלות האנטומיות ובהתאם לרצון המנותחת.

גודל השד המתוכנן ייקבע בדיון עם המנתח, זאת בעזרת שתלים בגדלים שונים המוחדרים לחזייה ובמידת הצורך גם בעזרת תוכנת הדמיה. הגודל הרצוי על ידך הינו כמובן השיקול העיקרי אך לא הבלעדי. אופי העור וגודל השד המקורי גם הם מאפיינים הדורשים התייחסות. ישנם מצבים שהעור ורקמת השד המקורית נוקשים ואינם מאפשרים להכניס שתלים גדולים במיוחד. לחלופין ישנם מצבים בהם אופי העור הוא כזה שהחדרת שתלים גדולים מדי תגרום לצניחה מהירה ביותר של השדיים. בכל מקרה אין לדבוק ב"מספר" מסוים אלא להבין שכל שד מגיב אחרת ועלייך לסמוך על שיקול דעתו וניסיונו של המנתח. במקרים רבים מוחדרים שתלים למדידה במהלך הניתוח ורק לאחר שמגיעים לצורה ולגודל הרצויים מוחדרים השתלים הקבועים.

הגדלת חזה יכולה להתבצע רק על ידי החדרת מילוי כלשהו (משתל) אל מתחת לשד. קיימים מילויים מסוגים שונים אשר המשותף לכולם הנו מבנה של שקית מלאה בחומר הנותן תחושה טבעית למשתל. ההבדל העיקרי בין סוגי המשתלים הינו בסוג החומר הממלא את השקית. החומרים הם בעיקר סיליקון, מים פיזיולוגים או שניהם. המשתלים הנפוצים ביותר בשימוש באירופה ובישראל הינם משתלי הסיליקון אשר מקנים מראה ותחושה טבעיים ביותר לשדיי, ואין לגביהם עדות מדעית למחלות הנגרמות מהשתלתם.

מועמדות להגדלת שדיים מביעות לעיתים קרובות את החשש מגודל גדול מדי. הנסיון מלמד שברב המקרים התחושות משתנות כחודשיים לאחר הניתוח. לאחר פרק זמן זה, מתרגלים לגודל השד החדש ובמקביל חלה הצטמקות מסוימת של רקמת השד המקורית. בשלב זה מתגנבת התהייה שאולי "הייתי צריכה להגדיל יותר". שכנשאלת שאלה זו חשוב לזכור את חוקי היסוד של השדיים ובעיקר את החוק השני: שדיים גדולים נופלים יותר. הגדלת שדיים מופרזת תגרור צניחה מהירה יותר של השד.

מה ההבדל בין הגדלת שד מתחת לשריר ובין הגדלת שד מעל השריר?

מתחת לבלוטת השד ישנו שריר שטוח המפריד בינה ובין צלעות בית החזה. ניתן להחדיר את המשתל בין השריר ובין השד לצורך הגדלתו או לחלופין להחדירו אל מאחורי השריר, בסמוך לכלוב הצלעות. החדרת השתל מעל לשריר מלווה בהחלמה מעט קלה יותר ותוצאה אסתטית מוקדמת יותר. החדרת השתל מתחת לשריר מתאימה לנשים רזות במיוחד, כאשר המטרה היא להסתיר ככל הניתן את קו המשתל העליון באיזור המחשוף. ישנם שיקולים נוספים לגבי בחירת מיקום השתל כמו למשל: נפילת השד, מרחק הפטמות, סוג העור והאופי רקמת השד. בשיחת הייעוץ עם הרופא תוכלי לדון לגבי הפרטים ולהחליט ביחד בנוגע למיקום השתל המועדף עבורך.

כיצד אדע איזה גודל של משתל עלי לבקש מהמנתח שלי?

גודל המשתל המוחדר נקבע על פי מספר שיקולים: גודל השד הקיים, מידת צניחת השד הקיים, אופי העור, אחוז השומן בגוף, מבנה הגוף ובית החזה, רצון האשה ושיטת הניתוח הנבחרת. באופן כללי גודל השד המבוקש שונה על פי איזורים גיאוגרפיים ותרבותיים. בישראל המידה המבוקשת הינה בינונית עם נטייה לגדול (בערך cup C). יש לזכור שלאחר הניתוח חלה התכווצות מסוימת של השד הגורמת לרוב הנשים לתחושה שהיו מעדיפות שד מעט יותר גדול. יש נשים בהן משתל של 275 מ"ל גורם לשד ענק בעוד שיש כאלה שמשתל של 400 מ"ל נבלע כלא היה. לפיכך כל מקרה לגופו ויש להחליט על כך בשיתוף עם הרופא המנתח.

האם צפויים שינויים בתחושת השדיים לאחר ניתוח להגדלת חזה?

אחת התופעות הצפויות לאחר ניתוח להגדלת חזה הוא שינוי בתחושת החזה והפטמות, זאת למרות שלמעשה אין נוגעים בשד במהלך הניתוח אלא ברקמות שמתחתיו. ככל שהשד קטן יותר ומידת המתח בו גדול יותר לאחר הניתוח הרי שהשינוי בתחושה ניכר יותר. בדרך כלל תופעה זו חולפת לאחר מספר ימים עד שבועות מהניתוח, עם התרגלות השד למבנה החדש. לעיתים רחוקות ביותר השינוי נשאר לתקופה ממושכת יותר.

מה קורה לשדיים מוגדלות במהלך ההריון? האם אוכל להניק לאחר הגדלת חזה?

השדיים עוברים שינויים ניכרים בכל הריון, כולל התנפחות, גודש ושינויי גודל וצבע של הפטמה. מאחר ובהגדלת שדיים למעשה אין אנו מתערבים במבנה השד עצמו הרי שהשדיים עוברים שינויים אלו גם בהריון לאחר הגדלת חזה. מאותה סיבה הרי שברוב המקרים ניתן גם להניק את התינוק באופן רגיל, למרות שמסיבות אסתטיות רב הנשים מעדיפות להמנע מהנקה. באשר לתינוק, לא ידוע על סיכון הכרוך ביניקת חלב משדיים מוגדלים.

מה הסיכוי שאזדקק לניתוח חוזר במהלך השנים הקרובות?

השדיים הם איבר דינמי ביותר המושפע מאוד מכוח המשיכה ומהשפעות הורמונליות. אין הוראת יצרן המחייבת החלפת השתלים לאחר מועד מסוים. יחד עם זאת הנסיון מלמד שנשים רבות מעוניינות בניתוח בחלוף השנים ובעיקר לצורך הרמת השדיים לאחר הריונות והגדלה נוספת של השדיים לאחר הצטמקותם.
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by