ירידה דרסטית במשקל  

ירידה דרסטית במשקל

 
 
ד``ר יורם וולף, מנתח פלסטי

הקילוגרמים שהולכים מאיתנו משאירים אחריהם לפעמים שרידים ששום דיאטה לא תעלים. מה עושים עם עודפי העור?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ניתוח הסרת עודפי עור (צילום: ד``ר יורם וולף)
 ניתוח הסרת עודפי עור (צילום: ד``ר יורם וולף)   
יחד עם האושר המלווה ירידה משמעותית במשקל ובהיקפי הגוף אם בעזרת דיאטה, או אחרי ניתוחים לירידה במשקל, מתעוררת אצל מי שהשיל מעצמו במהירות כמויות גדולות של רקמת שומן, בעיה של עודפי עור המופיעים על פני הגוף, בעיקר באזורי הבטן, הירכיים, החזה, הזרועות והפנים.

אחרי שהשומן, שעיצב את צורת הגוף, נעלם, הוא הותיר אחריו עור תלוי שלא הספיק להתכווץ, ונראה רפוי, מקומט ומבוגר מכפי גילו. אותם אנשים שהתאמצו וסבלו רבות בכדי לרזות, מוצאים את עצמם מאוכזבים ממראה הגוף החדש שלהם, חווים פגיעה בדימוי הגופני, וקשיים בתפקודים חברתיים.

הכירורגיה הפלסטית מאפשרת לשקם ולעצב את מראה הגוף בעזרת תוכנית טיפולים משולבת, המותאמת למצבו הבריאותי של המטופל, ולוקחת בחשבון גם את צרכיו האישיים ורצונותיו. תהליך זה מורכב מהסרת עודפי עור ורקמות שומניות, מתיחת העור והידוק המעטפת השרירית, ופעולות מגוונות להצערת העור. תוכנית הטיפולים מצריכה בדיקה מערכתית מדוקדקת של מצבו הבריאותי של המטופל, תוך התייחסות עמוקה לשינויים בהרגלי התזונה שלו וייעוץ דיאטני על פי הצורך, על מנת לחדש את האיזון בחומרי הבניין של הגוף החיוניים לשיקום ובניית העור כמו חלבונים, ברזל וויטמינים.

נקודה נוספת הדורשת התייחסות מעמיקה היא אספקת הדם לרקמות הנותרות. פעולות כמו שאיבת שומן עלולות לפגוע באספקת הדם לעור. במטופלים מעשנים, העישון פוגע באספקת הדם לעור, מעכב את ריפוי הפצעים, תורם לעליה בשכיחות הסיבוכים, ומאריך את תקופת ההתאוששות מהניתוח.

שלב הייעוץ הראשוני הוא בעל חשיבות מכרעת בהצלחת הטיפולים. על המנתח להכיר היטב את המטופל, את ההיסטוריה הרפואית שלו, את מצבו הנפשי, ואת ציפיותיו מהתהליך. על המטופל להתאים את ציפיותיו לתוצאות אותן ניתן להשיג במגבלות מבנה גופו וגילו. לא כל ניתוח מתאים לכל מטופל. הסרת עור עודף מהזרוע למשל, מתאימה לבעלות עור צעיר שיש לו את היכולת להתכווץ, ואינה מתאימה למטופל אחרי ירידה חדה במשקל. לצלקות מהלך טבעי של כשנה שאין להתחמק ממנו. התוצאה הסופית תלויה בביולוגיה של הפציינט עצמו.

על המטופל לדעת כי ניתוחים אלה הם החלפת עודפי עור בצלקות. הניתוחים להסרת עודפי עור כרוכים בביצוע חתכים ארוכים שישאירו צלקות גדולות ולא אסתטיות גם אחרי ניתוח “מושלם”. חלק מהצלקות כמו אלו שנותרות אחרי הסרת עור בחזה יוסתרו על ידי חזייה, לעומת צלקות בזרוע ובירכיים שיראו בבירור.

טיפול בעודפי עור לאחר ירידה נכרת במשקל אינו כלול בסל הבריאות, אך במקרים רבים בהם העודף גדול מאד וגורם לבעיות רפואיות, קופות יאשרו את הניתוח.

החשש העיקרי מניתוח מתיחת הבטן נובע מהצלקת על פני הבטן התחתונה וסביב הטבור. לעתים רחוקות צלקות אלו אכן מהוות מטרד, אך ברוב הגדול של המקרים צלקות אלו שטוחות, עדינות, מקבלות את גוון העור ובכך כמעט ובלתי מורגשות. כמו כן מיקום הצלקות בתוך קו הלבוש התחתון מאפשר הסתרתן ברוב סוגי הלבוש ובגדי הים.
 

שאלות נפוצות

 
האם יש סוגים שונים של מתיחת בטן?

בהחלט. מתיחת בטן הינו שם כללי לשורה של ניתוחים החל מכריתה קטנה של עור בתחתית הבטן וכלה בניתוח מקיף המטפל בכל שלושת שכבות דופן הבטן ואף מטפל במותניים ובחלק התחתון של הגב. יש להתאים את הניתוח המתאים לכל מטופל ומטופל. התאמה זו מתבצעת בעת פגישת הייעוץ עם ד"ר וולף במרפאתו.

האם מתיחת בטן כואבת?

במתיחת בטן ללא הידוק שרירי הבטן רמת הכאב נמוכה ביותר ועד אפסית. לעומת זאת במתיחת בטן עם הידוק שרירים, רמת הכאב גבוהה יותר ויש צורך בנוגדי כאבים למיניהם. הכאב משמעותי יותר בשלושת הימים הראשונים אחרי הניתוח ודועך אט אט במהלך השבוע הראשון לאחר הניתוח.

האם מתיחת בטן כואבת כמו ניתוח קיסרי?

לא, נשים שעברו מתיחת בטן לאחר ניתוחים קיסריים מדווחות על כאב נמוך פי שלוש במתיחת בטן לעומת ניתוח קיסרי. ניתוח קיסרי כואב פי שלוש יותר ממתיחת בטן.

האם יש צורך בדיאטה מיוחדת סביב ניתוח למתיחת בטן?

לפני הניתוח רצוי לשמור על משקל הגוף הטבעי. אנשים שירדו במשקלם במידה משמעותית יש לשמור על יציבות במשקל הגוף במשך מספר חודשים לפני הניתוח. בירידת משקל קיצונית רצוי להוסיף ויטמינים וברזל לדיאטה לפני הניתוח על מנת למלא את מאגרי הגוף שהידלדלו במהלך ירידת המשקל. בתקופה הראשונה לאחר הניתוח יש להקפיד על כלכלה מאוזנת הכוללת רמות גבוהות של חלבונים. בהמשך יש לשמור על דיאטה מאוזנת לשמירת משקל הגוף ולהימנע מעלייה במשקל העלולה לפגוע בתוצאה האסתטית של הניתוח. במקרים בהם נדרשת תמיכה דיאטנית יפגיש אותך ד"ר וולף עם דיאטנית מצוות המרפאה התומך לצורך הדרכה וקביעת תכנית תזונתית.

מהם "אוזני כלב"?

בקצות הצלקת מימין ומשמאל נוצר עודף עור הגורם לבליטה קלה של קצה הצלקת. ישנן פעולות רבות אשר ניתן לבצע על מנת להקטין את בלט העור ולהסתירו בתוך קפלי הגוף הטבעיים. יחד עם זאת לעיתים יש צורך בכריתת עודפי עור אלו בפעולה קצרה בהרדמה מקומית מספר חודשים לאחר ניתוח מתיחת הבטן.

האם ניתן להיכנס להריון לאחר מתיחת בטן?

מתיחת בטן אינה פוגעת ביכולת להיכנס להריון. יש לזכור שהריון משפיע על דופן הבטן ועלול לפגוע בתוצאה האסתטית של הניתוח. יחד עם זאת, ממקרים בעבר בהן מטופלות של ד"ר וולף נכנסו להריון לאחר ניתוח למתיחת בטן, קיים רושם שהניתוח משפר את התנהגות דופן הבטן במהלך ההריון ומונע במידה מסוימת את התרופפותו במהלך ההריון.

מה הקשר בין מתיחת בטן ובין סרטן השד?

אחת הטכניקות לשחזור שד לאחר כריתתו הינה נטילת רקמות השומן והעור מהבטן התחתונה ובניית שד משוחזר בעזרתן. לא ניתן לבצע שחזור שד מסוג זה לאחר מתיחת בטן ויש לפיכך לבצע שחזור שד באחת מהשיטות האחרות הקיימות בכירורגיה הפלסטית המשחזרת.

האם הטבור מעוצב במהלך ניתוח מתיחת בטן?

בהחלט כן. הטבור אמנם נשאר במיקומו ובמבנה המקורי במהלך ניתוח למתיחת בטן אך באופן הוצאתו דרך העור המתוח ניתן לעצב ולשפר מאוד את מראה הטבור.

מתי אוכל לחזור לעבודה אחרי מתיחת בטן? ככלל רמות הכאבים בניתוחים אסתטיים נמוכה יחסית לניתוחים אחרים. יש נשים שעוברות את הניתוח עם כאבים מינימלים, לעומתן יש הנאלצות להשתמש בנוגדי כאבים במשך מספר ימים. חזרה לעבודה צפויה בתוך 5-12 ימים כאשר תוך כיומיים מהניתוח רב הנשים מבצעות פעולות אישיות וביתיות באופן די חופשי.

האם צפויים שינויים בתחושה לאחר ניתוח למתיחת הבטן?

אחת התופעות הצפויות לאחר ניתוח למתיחת בטן הנה שינוי בתחושת הבטן התחתונה. שינויי התחושה יכולים להיות מרוכזים לאזור מסוים או נרחבים, זמניים או קבועים. אין בידנו כלים לצפות מראש כיצד תשתנה תחושת הבטן לאחר ניתוח למתיחת בטן. ברוב המקרים התחושה לעור הבטן חוזרת באופן מלא תוך מספר שבועות או חודשים, בערך בשליש מהמקרים יש ירידה קבועה של התחושה בעיקר לבטן התחתונה המרכזית מעל לקו הצלקת. מה הסיכוי שאזדקק לניתוח חוזר במהלך השנים הקרובות? הבטן דורשת תחזוקה כמו כלל גוף האדם. במידה ושומרים על משקל גוף קבוע ומקפידים על פעילות ספורטיבית לחיזוק שרירי הבטן הרי שלא צפוי להתפתח צורך לניתוח חוזר לתיקון הבטן. הבטן הנה איבר הרבה פחות דינמי משדיים ולכן הצורך בניתוחים נוספים בעתיד נמוך יותר מאשר בניתוחי שדיים.
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by