שיניים צחורות  

שיניים צחורות

 
 
ד``ר רוני אמיד

גיל , מזון ועישון יכולים לשנות את צבע השיניים לאורך השנים. מה צריך לדעת על הלבנת שיניים כדי לצאת ולחייך חיוך גדול

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צילום אילוסטרציה (getty)
 צילום אילוסטרציה (getty)   
הלבנת שיניים הינה למעשה תהליך מבוקר של הבהרת השיניים המאפשר לאנשים להתגבר על שינוי צבע השיניים כתוצאה מגיל ואורח החיים ולשפר את מראה החיוך. ההלבנה מתאימה לכל מי שמקפיד על המראה החיצוני, כחלק מהקפדה על "סגנון חיים" ושגרת טיפוח.

מה גורם להצהבה או להכתמה של השיניים?

שינוי צבע הנראה על השיניים יכול להיות כתוצאה מספיחת חומרים חיצונית על השיניים או כתוצאה מחומרים שחדרו אל תוך השן. צביעה מספיחה חיצונית: מוסרת בחלקה בצחצוח או על ידי השיננית. צביעה פנימית: נגרמת על ידי חדירת חומרים ממחזור הדם אל שכבות השן או חדירה של חומרים דרך השכבות החיצוניות של השן.

חדירת חומרים ממחזור הדם לשכבות האמייל והדנטין, יכולה להתרחש במהלך היווצרות השן או לאחר בקיעתה, למשל חשיפה למינונים גבוהים מאד של פלואוריד, שימוש באנטיביוטיקה מסוגים מסויימים או הפרעות בהתפתחות השן במהלך היווצרותה כל אלו עלולים לגרום לצביעה של השן.

בשיניים בוגרות - ישנו תהליך הזדקנות טבעי, טראומות וטיפולי שיניים שונים הינם הגורמים העיקריים הגורמים לשינוי פנימי בצבע השן. למעשה השיניים של רובנו משנות צבען עם השנים.

חדירה של חומרים דרך שכבות החיצוניות של השן יכולה להגרם בד"כ משתיה או סוגי מזון מסויימים: קפה, תה, יין אדום, גזר, ותפוזים – כולם משפיעים על גוון השיניים, כמו גם עישון.
תהליכי הסתיידות ושחיקה שונים עלולים גם הם לשנות את גוון השן, זאת מכיוון שמעבר קרני האור דרך השן פוחת, דבר המשווה לה מראה כהה יותר.

הסרת הצביעה הנספחת חיצונית על גבי השיניים, נעשית באופן מוגבל בעת הצחצוח או על ידי שיננית בעזרת מכשור אולטרא סוני, פוליש או תרסיס אויר מים ומלח. אך על מנת לסלק הכתמה חיצונית עיקשת ולא פחות חשוב את הצביעה שחדרה לשכבות הפנימיות של השן, המצטברת עם השנים, יש צורך בבצוע הלבנה – שימוש בחומר פעיל החודר אל עומק השן וגורם להבהרה של השכבות הפנימיות.
 

איך מלבינים שיניים?

 
תהליך הלבנת השיניים הוא תהליך ותיק. כבר בשנת 1864 מתועדים נסיונות הלבנה על ידי החדרת חומרים שונים לשן. כיום השיטות מתקדמות ויעילות יותר והן מתבססות ברובן על שימוש בנגזרות של מי חמצן חומר פעיל, יעיל ובטוח לשימוש, החודר אל עומק השן ומפרק את חומרי הצבע.

טיפולי הלבנה אצל רופאי השיניים יכולים להיות טיפול הלבנה במרפאה בו נעשה שימוש בחומר פעיל בריכוז גבוה מאד. בחלק מהמקרים, תוך כדי שימוש במקור חום, אור או לייזר להאצת התהליך, טיפול זה יכול להביא לתוצאה הרצויה או לשמש כשלב ראשון בתהליך להלבנה ביתית שבו תבנית מותאמת למטופל על ידי רופא השיניים, המתרפא ממלא את התבנית בחומר הלבנה מידי יום ועושה בה שימוש למשך כ- 4 שעות במשך היום או לשינת לילה למשך מספר לילות. ניתן היום לרכוש תכשירים להלבנת שיניים גם בבית מרקחת, תכשירים אלו מכילים חומרי הלבנה בריכוז נמוך יחסית אך ניתן להגיע לשמוש בהם לתוצאות יעילות יחסית ועלותם נמוכה.

הלבנת השיניים אינה גורמת נזק לשיניים, תוצאות ההלבנה אינן עמידות לאורך זמן, לאחר כשנה וחצי שנתיים ללא שנוי הרגלי השתיה, אכילה ועישון ישובו השיניים לגוון כהה יותר, ניתן לחזור על השמוש בתבניות ההלבנה ללילה שניים להבהרה חוזרת של השיניים.
 

תופעות לוואי כלליות לתהליך הלבנה

רגישות בשיניים: תופעת לוואי נפוצה בהלבנה ועוברת בדרך כלל לאחר יום יומיים, עצמת הרגישות תלויה בריכוז החומר. משך זמן המצאותו בפה ותדירות המצאות על גבי השיניים. ישנם מתרפאים רבים הסובלים מרגישות שיניים ללא קשר להלבנה, בדרך כלל כתוצאה ממחלת חניכיים וחשיפת שרשים. אנשים אלו צריכים לשקול מראש האם לבצע הלבנה היכולה להעלות הסכוי לרגישות.

ניתן למנוע או להפחית הרגישות במידה ניכרת על ידי שמוש בתמיסות שטיפה להקטנה רגישות כשבועיים לפני תחילת תהליך הלבנת השיניים.

גירוי בחניכיים : מגע החומר הפעיל עם החניכיים עלול לגרום לצריבה, לפיכך בשימוש בתבניות יש ליצור תבניות הדוקות ולהשתמש בכמות קטנה של החומר על מנת למנוע גלישת חומר לחניכיים. החומר לשימוש בתבניות לשינה הינו ג'ל צמיג וזאת על מנת שלא יגיע לחניכיים.

יש הסוברים כי ניתן להלבין שיניים באמצעיים ביתיים ואינם מודעים דיים לנזקים העלולים להגרם לשיניים. אחד האמצעים הביתיים להלבנת השיניים הינו בעזרת "סודה לשתיה" (סודיום ביקרובנט) או בעזרת גבישי מלח, אכן לאחר הצחצוח יראו השיניים בהירות יותר אך זאת לא כתוצאה מהלבנתן אלא עקב פעולת שחיקת אמאיל השן הנגרמת על ידי גרגרי "הסודה לשתיה", בעזרת השחיקה מוסרת שכבת הצבע החיצונית המצטברת על גבי השיניים כתוצאה מהצטברות שיירי מזון, רובד חיידקים שתיה ועישון.

למעשה בעקבות השחיקה נשחק גם המעטה החיצוני של שכבת האמאיל ועל ידי כך נגרמת פגיעה בלתי הפיכה בשיניים, לעומת זאת, השינוי בצבע השן אינו משמעותי. חומר נוסף המשמש ל"הלבנת שיניים" ביתית הינו מיץ לימון, יש הנוהגים לצחצח שיניהם בעזרת מיץ לימון פעולה זו גם היא גורמת לנזק, מכיוון שמיץ הלימון הינו חומצי.

פעולת כל חומצה על שכבות השן האמאיל והדנטין זהה לחומצה המופרשת על ידי חיידקים גורמי העששת, שכבות השן הופכות לפריכות יותר ובנקל נוצרים בהן "חורים", פעולת הצחצוח בעזרת חומרים שונים בדומה לצחצוח בעזרת חלק ממשחות השיניים להלבנה יכולות להסיר רק את צביעת השיניים החיצונית כלומר שכבות צבע מחומרים שונים המצטברים על גבי השיניים ואינה משנה כלל את גוון השיניים.
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by